Přátelé, kamarádi. Přečtěte si, jak vlastně vznikla osada Jižní střela, jež tvoří základ Drsných dědků.

Něco z historie T. O. JIŽNÍ STŘELA

1. díl - Jak tedy bylo … inu bylo nebylo …

TO jizni strela historie 1 prvni domovina 2285Vše začalo někdy v 70. letech, když se na různých táborech (povětšinou pionýrských) seznámila postupně celá parta zakládajících členů, která začala postupně jezdit na Pořešín.

Jenže ještě než se k tomu Pořešínu dostaneme, je třeba vzpomenout o pár let dřív, protože bez toho by tahle historie zcela určitě nebyla kompletní. V Lišově byla parta kamarádů, která v roce 1965 založila hlídku přírody s názvem „Havraní pero“. Ve znaku měli dvě zkřížená havraní pera a číslo 2066. Klubovnu měli v Lišově na půdě jednoho domu v mém sousedství. Celou partu vedl Vláďa, kterému všichni říkali Pardál. Tenhle kamarád byl a stále je velký milovník přírody, perfektní organizátor a vůbec je to fajn chlap. Od mládí nás učil znát a hlavně mít rád přírodu. Znak klubu Havraní pero jsem ještě léta vídával na Firnovo rameni. No a asi někde tady byl základ celé úžasné party, která si říká Jižní střela.

Tak jak šel čas a přibývala leta, parta začala v různých složeních jezdit na Pořešín, kde přespávali pod krmelcem, toulali se po okolí, někteří jedinci navštěvovali místní krásky a restaruci v Pořešíně zvanou „U Báby“. Ta ale málokdy dala pivo mladistvým, tak byli nuceni dělat výpravy kolem Malše, objevovat krásu tohoto kraje a hospůdky, kde se moc nehledělo na věk a vzhled mladých trampů.

A kdo byli ti šťastní? Hraďák, Firn, Klouz, Vlk, Důlek a Tutínek. Tihle kamarádi tvořili základ tehdejší party (ne osady) a říkali si Jižní střela. Ve znaku měli pravděpodobně erb Pořešínského hradu, který byl připevněn na místní hospodě, takže vlastně znak hospody. Musím dodat, že i první znak byl nakreslen na dva tácky v hospodě a hromadně odsouhlasen. V 70. letech s touhle partou jezdilo spousty lidí jen tak se odreagovat na čundru. Z těchto lidí bych rád vzpomenul na Míru zvaného Fiala (mimochodem vypil pivo za několik vteřin), Frantu, Drobka, Šádu, Špeka či D´Artagnana. Takže bylo pořád veselo a některé večery byli dost náročné na čas. Byli to spíš takoví „sezoňáčci“, ale byla s nima sranda. Co se týkalo celého roku, tzn. i v zimě, tak asi nejvíc jezdil Firn, Vlk, Hraďák a Klouz.

A o tom, jak jim začal bejt krmelec na spaní těsnej, někdy příště.

Ahoj Vlk

P.S. Byl jsem požádán o fotografie z té doby, ale s těmi bohužel nemohu sloužit, protože tou dobou ještě foťáky nebyly. Nabízím proto alespoň jeden zajímavý situační nákres i popiskami a pár muzejních kousků z té doby. 

Kdo si chcete stáhnout článek ve formátu PDF i s fotkama, můžete zde: pdfZ historie T.O. Jižní střela - 1. díl1.05 MB

Trampskej fór Trampskej fór Hraďákovo kytara Hraďákovo kytara Detail kytary Detail kytary Hraďákovo vybavení Hraďákovo vybavení Peněženka z té doby Peněženka z té doby
První znak První znak Původní krmelec Původní krmelec Původní krmelec Původní krmelec Původní vlajka Původní vlajka Vlajka Havraní pero Vlajka Havraní pero
Nákres krmelce Nákres krmelce